Workshopy o židovských tradicích a zážitkové výuce o holocaustu na Digital Academy Kutná Hora – Malín

Facebook
Twitter
E-mail
Tisk
Workshopy o židovských tradicích a zážitkové výuce o holocaustu na Digital Academy Kutná Hora – Malín

Zdroj: www.svoboda.info

Kutná Hora – Poslední listopadové pondělí měli v Digital Academy Kutná Hora – Malín tu čest hostit sérii workshopů připravených Nadačním fondem dr. Dagmar Lieblové, zaměřených na židovské tradice a moderní přístupy k výuce o holocaustu. Čtyři tematické bloky, vedené uznávanými odborníky ve svých oborech, přinesly našim žákům i pedagogům mimořádně inspirativní zážitek a nové pohledy na tato důležitá témata.

Židovské tradice a kultura na Kutnohorsku

První dva workshopy vedl Marek Lauermann, který se dlouhodobě věnuje popularizaci židovské kultury. Díky jeho poutavému vedení se žáci během interaktivní diskuse zamysleli nad svými znalostmi o židovství a prostřednictvím minipřednášky pronikli do tématu židovských pohřebních tradic, symboliky náhrobků a historie židovského hřbitova v Malešově.

Největší úspěch měly praktické aktivity, kdy si žáci zkoušeli číst hebrejské texty pomocí pracovních listů a jednoduché transkripční tabulky. Někteří se nadchli pro rozluštění hebrejských nápisů z fotografií náhrobků, což jim umožnilo pochopit, jak historické památky mohou odkrývat příběhy minulosti. Pan Lauermann rovněž představil moderní metody, například využití umělé inteligence při analýze historických textů, čímž ukázal, jak lze propojit tradiční historii s technologiemi. Jeho schopnost zaujmout žáky a přiblížit jim komplexní téma poutavou formou byla skutečně obdivuhodná.

LARP: Zážitková pedagogika k tématu holocaustu

Druhé dva workshopy byly zaměřeny na inovativní výuku o holocaustu prostřednictvím zážitkové pedagogiky. Pod vedením Venduly Borůvkové, zkušené spisovatelky a dramaturgyně, která se dlouhodobě věnuje propojení historie a rolových her, se žáci zapojili do workshopu „Jude raus!“. Tato LARPová hra přenesla účastníky do období protektorátu Čechy a Morava a umožnila jim vžít se do rolí fiktivních postav, jejichž osudy ovlivňovala válečná realita.

Přínos pro naši školu

Díky workshopům, které byly umožněny grantovou podporou Nadačního fondu obětem holocaustu, Středočeského kraje, měst Kutná Hora a Čáslav, získala naše škola nejen jedinečný vzdělávací zážitek, ale také nové podněty pro další práci s žáky. Studenti si odnesli nejen poznatky o židovské kultuře a historii, ale také důležité zkušenosti s empatií, kritickým myšlením a týmovou spoluprací.

Oba lektoři byli pro nás velmi inspirativní a ukázali, jak lze přistupovat k závažným historickým tématům s profesionalitou, invencí a respektem. Jsme hrdí, že jsme mohli hostit tuto výjimečnou akci a těšíme se na další spolupráci, která obohatí naše žáky i pedagogy.